>

Ülkemiz’de, 26 Ağustos 2015 tarihinde Haber Teknolojileri ve İletişim Müessesesi aracılığıyla Ankara’da, IMT Hizmet Ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesi ile 4.5 G teknolojisine geçilmesine hüküm verilmişti.

2029’a kadar IMT Yetkilendirmesine elbet durumda olan 4.5 G, bir Nisan 2016 tarihinden bu yana Ülkemiz’de kullanılmaya başlayacak.

Bu anlamda, Ülkemiz’deki üyeler uzunca bir süre 4.5 G Teknolojisine sahip olacaklar. Biz de bu teknolojinin pozitif ve negatif taraflarını sizin amaçlı derledik. 2 haftalık bir süre kalmışken, sahip olacağımız teknolojiyi nasıl olsa bilmek sebep.

4.5 G Pozitif Yönleri
1- Daha Çabuk Olacak
Konuya hakim durumda olan olmayan pekçok kesimin ihtimal edeceği üzere, teknolojinin kullanıcılara sağlayacağı en mühim nitelik hız ile ilgili olacak.

Ülkemizde 2011 seneninden bu yana kullanılmakta durumda olan klasik 4G teknolojisi, 100 Mbps’ye civarı hız sunabiliyordu.

LTE Advanced ya da 4.5 G olarak adlandırılan 4.5 G teknolojisi ise, 300; bir takım özel vaziyetlerde 400 Mbps’ye civarı çıkabilecek.

Bu anlamda, üyeler web deneyimlerini daha çabuk bir biçimde yaşarken; telefon müzakerelerini daha randımanlı bir biçimde kesintisiz olarak gerçekleştirebilecek. Teknolojinin hızı, kesinlikle kullanıcıların en fazla fayda sağlayacağı artılarından biri.
2- Uygulamalar Daha Etkili Bir Biçimde Kullanılabilecek
4.5 G teknolojisi hızıyla paralel olarak sunduğu verimli/kaliteli aktarım özelliği eşliğinde kullanıcıların video, film vb. görüntü işlem hızına gereksinim duyulan çözümleri daha randımanlı bir biçimde kullanacaklar.

Amiyane tabiriyle video klipler donmayacak; bağ hızı ile ilgili sorunlar olmayacak. Bununla Birlikte web üzerinden indirilen rastgele bir dosya, eskiyen versiyonuna nispeten çok daha çabuk bir biçimde kullanıcıların eline ulaşacak.

 

3- Sisteme Geçişiniz Kolay Değil Olamayacak
Hatta hemen hemen hiçbir birşey yapmanıza sebep kalmayacak. 4.5 G Teknolojisini kullanıcıların şu anki cihazlarıyla uygun duruma getirmeyi planlayan CEP Operatörleri, bu işlemi kolaylıkla sunacaklar.

Üyeler, teknolojiye geçilmesinden tahmini olarak 2 ay öncesinde, kullanıcılara sevk edilen haber iletilerindeki adımları izleyerek bir Nisan itibariyle sisteme sahip olacaklar.

Mesajda var durumda olan adımları ise teknolojiye geçmenin onaylanmasına karşı bir yanıtlama iletisi oluşturacak.
Şu bilgiye de anımsatmakta fayda var. 4G LTE teknolojisine sahip bütün cihazlar 4.5 G teknolojisine de uygun olacak.

4.5 G Uygun Telefonlar

4.5 G Negatif Yönleri
1- Parasal Yönden
Son derece göreceli bir kavram olsa da, sistemin kullanıcıların bütçesini daha çok zorlaması bekleniyor.

Gerekçe olarak, daha hızlı/verimli bir bilişim tüketimi, cihazların web kotalarının ve şarjlarının daha çabuk tükenmesini eşliğinde getirecek.

Teknolojinin para bazlı anlamda ek bir para yaratması beklenmese de, kullanıcıların tükenen internetin sonrasında daha çok internete sahip olmaları amaçlı ek paketler almak zorunda kalmaları bekleniyor.

Ya da operatörler kota ve fiyatı arttırarak teknolojiyi lehlerine çevirebilecekler.

 

2- Bir 5G Olamayacak
Bildiğiniz üzere son zamanlarda Avrupa 4G teknolojisini kullanıyor. Ülkemiz ise, 4G teknolojisine geçmeyi tasarıladığı bir sürede, Cumhurbaşkanı’nın izahlarını takiben 4G mahaline 4.5 G teknolojisine geçileceği belirtilmişti.

Avrupa ise 5G Teknolojisine karşı çalışmalar inşa etmeye devam etmektedir.

2020 seneninden bu yana kullanıcılara sunulacağı anlam edilen 5G’nin 7.5 Gigabitslik bir hız sunacağı anlam ediliyor. Üstelik bir takım özel araştırmalarda bir terabayt hududunun dahi zorlanabileceğinin altı çiziliyor.

Anlayacağınız 4.5 G Teknolojisi, Avrupa’nın üstünde çalıştığı 5G Teknolojisinin çok uzağında olacak. Günü geldiğinde Ülkemiz’de bu çözümlere uyum sağlamak yerine teşebbüslerde yer alır diye tahmin ediyoruz.

 

Tüm bu pozitif ve negatif istikametleriyle 4.5 G, bir Nisan 2016 tarihinden bu yana kullanıcılarla buluşacak. Teknolojinin pratikte hayatımızda ne benzeri değişikler yaratacağını ise bu tarihten daha sonra deneyimleyebileceğiz.

Yorumlar


Sen de Yorumla!