>

 22bin TL’lik Fiyatıyla Restoran Kapattıran Robot Garsonlar

Hepimizin yıllardır beklediği robotlara en büyük adım olarak garson robotlar üzerine çalışmalar yapıldığını daha önceden duymuş olabilirsiniz. Robot garson üretimi, insanlığın robotlardan yararlanması konusu üzerine yapılan belki de en büyük yeniliklerden birisi. İlk olarak Çin’deki bazı restoranlarda kullanılan robot garsonlar başarısızlığı sebebiyle restoranların kapatılmasına neden oldu.

robotUzakdoğu’dan aldığımız haberler neticesinde Guangzhou’da robot garson çalıştıran iki adet restoran dükkân kapattı! Diğer restoran ise tek bir robot ile yoluna devam etme kararı aldı. Hem işletme sahipleri hem de garsonlar bu robotların yeterli yeteneğe sahip olmadıkları düşünmekteler.

İlk aldığımız duyumlara göre robot garsonlar yemek taşıma ve sipariş almak konusunda yeterince yetenekli değillermiş. Söz konusu taşıma işlemi içecek olduğunda ise durum daha ciddi bir hal alıyor. Robot garsonlar sadece sınırlı sayıda işi yapabildikleri için birçok işletme sahibi restoranında robot garson çalıştırmak istemiyor.

Robot Garsonların Fiyatı

Bu robotların tanesi 50 bin yunan yani Türk Lirası karşılığı ise tam olarak 22 bin TL! Fiyatı her ne kadar yüksek gibi görünse de robot garsonlar insan çalıştırmak ile kıyaslandığında daha uygun bir fiyat ile ön plana çıkıyor. Tek ihtiyaçları olan şey ise, aylık belirli miktarda elektrik ve bakım – onarım çalışmaları. Fakat yapılan işler insanlarla kıyaslandığında ise robot garsonlar henüz tam verimli olarak çalışamıyor.

Gelinen son noktaya baktığımızda ise robot – insan rekabeti şu anlık insanlar tarafından kazanılmış gibi görünüyor. Ancak robotlar kuşkusuz gibi evimize kadar girecekler ve her şeyimizi bir gün onlara emanet edeceğiz.

Yorumlar


Sen de Yorumla!